середу, 16 березня 2016 р.

Твір нової програми. М. С.Павленко "Русалонька із 7 – В, або Прокляття роду Кулаківських" ( 7 клас)


Урок  за твором "Русалонька із 7 - В..." Переглянути

Тема. Марина Павленко – сучасна українська письменниця,  автор  багатьох книжок для дітей. Романтично-фантастична повість-казка «Русалонька  із  7-В або прокляття роду  Кулаківських ». Казкове  й  реалістичне в повісті-казці. Час теперішній  і минулий у творі
Теорія  літератури: повість-казка.
Мета: ознайомити семикласників із цікавими епізодами із життя  Марини 
   Павленко, її творчістю; допомогти зрозуміти сюжет  повісті - казки, формувати вміння  визначати реалістичне й казкове  у творі, розвивати навички виразного  читання, аналізу епічного твору, виділення головних  епізодів,  висловлювання  власних думок із приводу
  прочитаного;  розвивати  спостережливість, творчу уяву,  логічне
мислення,  виховувати доброту, гідність, прагнення до самовдосконалення.
Теорія  літератури: сюжет, повість-казка.
Обладнання: підручник, портрет  письменниці,  видання твору, ілюстрації
           до нього, книжкова виставка, мультимедійні матеріал ( буктрейлер
           «Русалонька із  7-В…»).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи, прийоми, форми роботи:  прийом створи  настрій»,  виразне
           читання,  бесіда, словесне малювання,  інтерактивні  вправи   «Прес»
           і «Незакінчене  речення» 
                                                  Дива трапляються тільки в дитинстві…
                                                                                                         В.  Гжегорчик  
                                                  Заглядає в шибку казка сивими очима…
                                                                                                          В. Симоненко
                                                   Моє дитинство вічне і єдине,
                                                   В  яких світах блукаєш нині ти?
                                                                                                         В. Дротик
                                          
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів.  Оголошення теми й мети  уроку.
1. Робота з епіграфами. Поясніть зміст епіграфа  до  уроку.
2. Вступне слово вчителя. Марина Павленко – наша сучасниця. З-під її пера вийшли десятки творів, героями яких є ваші ровесники.  Це звичайні діти, хіба трішечки спостережливіші, можливо, уважніші, а ще їх оточують казкові предмети, що розкривають свої чарівні властивості в потрібний момент. Зверніть увагу на виставку, на якій представлено лише частин творчого доробку  письменниці.   Її книги навчають добра, любові,  милосердя,   людяності. М. Павленко сприймає дитину   як велике  чудо, а дитинство – як святкову казку.  Письменниця хоче, щоб малеча вірила в добрі чудеса, в те, що навіть привиди бувають добрими, іноді й вони
потребують нашої допомоги; що людина, навіть маленька, може змінити світ на краще; що старовинні бабусині коралі в добрих руках  обов’язково  допоможуть виправити чужі помилки , повести людину зовсім іншим шляхом: змінять світ на краще; таке сприйняття світу в дитинстві на все життя закладає ніжність до всього живого, зігріває світ ніжним світлом краси і радості.

ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Розповідь учителя.
План розповіді:
а) початок творчого шляху Марії Павленко.
б) цікаві факти з біографії письменниці.
в) серія книжок про дітей.
2. Прийом «Закінчи речення»
- прозова мова близька до… (розмовної, нею ми спілкуємося);
- порівняння – художній засіб, за допомогою якого… (один предмет зіставляється з іншим, чимось на нього схожим);
- епітет – це… (художнє означення, яке надає зображенню предмета чи явища більшої виразності, поетичності, яскравості).
3. Слово учителя. З кожною новою повістю М. Павленко розширюється тематичне коло її творів, проте незмінними завжди залишаються увага та любов до людини, співпереживання героїв і взаємодопомога. Маленька героїня повісті «Русалонька із 7-В…» постійно намагається знайти відповідь на запитання: «Що стоїть на перешкоді людському щастю? Навіщо казки з нещасливим закінченням?»
- Чи любите ви пригоди?
- Про які пригоди ви мрієте?
- Які пригодницькі твори українських і зарубіжних авторів ви знаєте?
- Яким, на вашу думку, має бути герой такого твору?
  Поставте вчителеві запитання за почутим. Обміняйтеся враженнями про нові твори, прочитані вами.
4. Перегляд буктрейлера «Русалонька із 7-В…»
  Ми ознайомилися із буктрейлером за повістю М. Павленко із загадковою назвою «Русалонька із 7-В…». Як ви вважаєте, про що розповідається у цій повісті? Від чийого імені ведеться оповідь у творі?
  Виразне читання уривків повісті з першого і другого розділів.
5. Робота з таблицею «Композиція художнього твору»

6. Бесіда.
- Яку роль у композиції твору виконує перший розділ (експозиції)? Про що ви з неї дізналися?
- Розкажіть, що вам стало відомо про Софійку та її родину? Відповідаючи, використовуйте цитати із твору.
- Назвіть подію, яка є завязкою у творі. Доведіть свою точку зору.
- Яку роль у повісті виконує стара бабусина шафа?
- Поясніть, який епізод твору розпочинає серію фантастичних подій, що відбуваються з її героями?

7. Складання таблиці «Часові площини в повісті».
Часові площини в повісті «Русалонька із 7-В…»
Час теперішній
Час минулий
Розповідь про Софійку, її батьків та однолітків.
Розповідь про давно минулі часи(розпочинається з 1810 р.)
- Який чарівний предмет допомагає дівчинці переміщатися в часі і просторі(розділ 6)?
- У 5 розділі розповідається про те, що весілля Сніжани не відбудеться. Чому?
- У розділі «Нічна гроза» розповідається про зустріч із привидом. До якого висновку прийшла Софійка?
- Що нового дізналася Софійка у Києві? Чим вона не дуже-то і здивувала тітоньку Сніжану?
- Багато подій, що відбувалися в минулому, певним чином повязані із будинком, у якому проживає родина Софійки. Чому(розділ 52)?
- Розділ «Крадіжка» розповідає про те, як стара шовковиця врятувала життя Катерині й Семенові і аж через 50 років повернула спокій у квартиру Софійчиних сусідів. Як це сталося?
- В якому розділі розповідається про примирення Вадимових батьків і їх повернення як і дідуся Толі, додому. Яким сюжетним елементом є цей епізод?
- У всіх попередніх розділах розповідається про подорожі героїні в часі в минуле. І тільки розділ 60(«Ще одна таємниця шафи») дозволяє нам заглянути у майбутнє і дізнатися, що чекає на героїню через декілька років. Що цікавого дізналися ви із цього розділу? Яким композиційним елементом ми назвемо цей епізод із життя Софійки?

8. Які події у повісті є реалістичними, а які – вигаданими? (Прийом «Займи позицію»).
- Чи можемо ми стверджувати, що це повість? Для оформлення думки складемо ґроно «Повість» і «Казка».

- Інтерактивна вправа «Прес». Доведіть, що «Русалонька із 7-В…» – повість-казка. Своє висловлювання побудуйте за схемою: «Я вважаю…», – «тому, що» - «Отже»…
ІІІ. Закріплення знань, умінь і навичок
  Тестові завдання за розділами 1-10
1. Хто втішив Софійку під час її сумних роздумів про Русалоньку і Принца?
    А Сніжана                                                    В Сашко
    Б Мама                                                         Г Ірка Завадчук
2. Ким працювала Сніжана?
    А Вчителькою                                             В Медсестрою
    Б Інженером                                                Г Лікарем-травматологом
3. Як звали кота баби Валі?
    А Мурзиком                                                В Фантиком
    Б Сірком                                                      Г Чорнишем
4. Хто надіється зібрати «стартовий капітал», щоб розкрутитися в бізнесі?
    А Вадим                                                       В Софія
    Б Сніжана                                                    Г Сашко
5. Вадим казав про те, що його рід…
   А Проклятий                                                В Дружний
   Б Щасливий                                                  Г Несерйозний
6. Яку річ мала намір показати Сніжана Валентинові на оглядинах?
   А Плаття                                                      В Коралі
   Б Туфлі                                                         Г Гітару
7. Вперше Софійка перемістилася у часі і зустрілася там із…
   А Сашком                                                     В Вадимом
   Б Сином Валентина                                     Г Міщенком
8. Що передала Софійці Вадимова бабуся?
   А Коралі                                                        В Стару фотографію
   Б Щоденник                                                  Г Гроші
9. Софійка за допомогою коралів і шафи намагалася зрозуміти, що сталося з Гордієм Кулаківським. Було це…
   А Взимку                                                       В Навесні
   Б Влітку                                                         Г Восени
10. Сашко намагався допомогти Софійці і зустрівся з підозрілим типом, який заявив, що «коралі нібито…»
   А Приніс Сашко                                            В Купив у ломбарді
   Б Знайшов Вад                                               Г Дала Вадова бабуся
11. Що Вадим ховав у шухляду, коли Софійка зайшла до нього?
   А Гроші                                                          В Коралі
   Б Квитанції                                                     Г Документи
12. Що найперше кинулося у вічі Софійці, коли вона побачила Гордія Кулаківського?
   А Сива борода                                                В Добрі очі
   Б Кошлаті брови                                             Г Руда борода

  Правильні відповіді: 1.А 2.Г 3.В 4.Г 5.А 6.В 7.Б 8.В 9.А 10.Б 11.В 12.Г

ІV. Домашнє завдання
  Прочитати 15-25 розділи, переказувати і коментувати їх.

V. Підсумок уроку
  Метод незакінчених речень.
- На уроці мене:
  • Найбільше вразило…
  • Здивувало те, що…
  • Обурило…

Тема. Переказ та коментування сюжету повісті. Особливості композиції. Казкове і реальне у творі. Зміст розділів 11-20

Мета: допомогти учням осягнути зміст повісті, розвивати вміння виразно і
            вдумливо читати прозовий твір, переказувати його частини відповідно
            до поставленого читацького завдання, прищеплювати любов до
            художньої літератури, виховувати почуття відповідальності за свою
            долю і життя близьких людей.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
Важко навчити добра моралями,
                                                          Легко – прикладами.
                         Народна мудрість

І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми і мети уроку.
1. Робота з епіграфом. Поясніть зміст епіграфу до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Евристична бесіда.
- Які ознаки казки має повість «Русалонька із 7-В…»?
- Які ознаки повісті має «Русалонька із 7-В»?
- Що таке композиція художнього твору?
- Назвіть ознаки зовнішньої композиції.
- Назвіть складові сюжету художнього твору. За потреби зверніться до таблиці «Композиція художнього твору».
2. Перекажіть найцікавіші, на ваш погляд, фрагменти повісті.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання (учні виразно читають розділи «Бабусині історії» та «Замість весілля»).
2. Обмін враженнями щодо прочитаного. Бесіда з учнями.
- Розкажіть, що нового дізналися ви із прочитаних розділів про Софійку та її родину.
- Що вас найбільше вразило у прочитаному?
- Про що йдеться у розділі «Гірке похмілля»?
- Як ви поясните слова Сніжани «Нема лиха без добра. Це Боже провидіння, що вони загубилися»?
- Як Софійка ставилася до тварин? Про кого йдеться у розділі «Поповнення родини»?
- Що ми дізнаємося про родину Міщенків із розділу «Двірник-дворянин»?

IV. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Виконати завдання інтерактивної вправи «Шість капелюхів». Проаналізувати фрагменти твору і заповнити таблицю.
Білий
Жовтий
Чорний
Червоний
Зелений
Синій
Яку інформацію отримано
Що в ній позитив-ного
Що в ній є
Негатив-ним
Які емоції
викликає
Які творчі
ідеї винесе
Висновки
Про минуле і сучасних школярів, які намагаються виправити чужі помилки.
Вияв спів-чуття, небайдужості.
Вадим не вартий уваги дівчинки. Серед людей є байдужі, злодійку-ваті.
Захоплення відвагою перед невідомістю Софії.
Людина вміє приймати самостійні рішення
Справжній друг – справжнє багатство.

2. Виконати тестові завдання.
1. У кого Кулаківський відібрав обманом документи?
   А У Гордія                                                                     В У Івана Ягоди
   Б У Данила Міщенка                                                    Г У Білого
2. Що в голод Вишні виміняли на зерно(пшеницю)?
   А Шафу                                                                          В Корову
   Б Коралі                                                                          Г Коня
3. З ким Софійка влаштувала зустріч Сніжані?
   А З дружиною Валентина                                             В З художником
   Б З Мішелем                                                                   Г З бабусею
4. Коралі в незнайомця викупив(-ла)…
   А Софія                                                                           В Сашко
   Б Мама                                                                            Г Сніжана
5. Що порадив батько Міщенкові після зборів?
   А Тікати                                                                          В Позиватися на Гордія
   Б Зайняти пост предводителя                                       Г Оспорювати права
6. Родину Софійки поповнила(15 розділ)…
   А Ромашка                                                                      В Чорнобілка
   Б Фунтик                                                                         Г Чорнобурка
7. Подорожуючи в часі, Софійка зустріла сліпого старця, який радив, щоб вона допомагала, перебираючись від покоління до покоління…
   А Кулаківському                                                            В Їжакевичеві
   Б Міщенкові                                                                    Г Дульському
8. Привиди в квартирі під Софійчиною «розперізувалися»…
   А Рівно о 12 ночі                                                            В Після третіх півнів
   Б За десять до 12 ночі                                                    Г Об 11 ночі
9. На черговому побаченні Софія попросила у Вадима кілька фотографій, бо, за її словами,
   А Знайшла класного екстрасенса                                 В Хоче знайти родичів
   Б Її зацікавили родичі                                                    Г Показати мамі фото
10. На Вадимових світлинах, на їх звороті, вказувалися дати. Найдавнішою була…
   А 1820                                                                              В 1920
   Б 1910                                                                               Г 1945
11. Юзя з Мішелем тікала, бо мала намір…
   А Зустрітися з його батьками                                        В Одружитися
   Б Придбати будинок                                                       Г Побувати в іншому
                                                                                              часі
12. Раптово зубожілі родини дворян…
   А Пішли у найми                                                            В Викупляли будинки
   Б Добивалися справедливості                                       Г Виставляли претензії
                                                                                             Міщенку

  Правильні відповіді: 1Б 2В 3А 4Г 5А 6В 7А 8Б 9А 10Б 11В 12В

3. Розгадайте кросворд.
М
І
Щ
Е
Н
К
О


Д
А
Н
И
Л
О



Д
В
І
Р
Н
И
К

Ю
З
Е
Ф
А



Б
І
Л
И
Й


І
Р
А


  1. Прізвище дворянина, що позбувся усіх документів на маєтки.
  2. Як звали героя. змушеного утікати після втрати  маєтку?
  3. Ким працював закоханий у графиню юнак у Києві?
  4. Імя графині-утікачки.
  5. Прізвище, яке взяв Мішель, щоб почати нове життя.
  6. Імя дочки Валентина.
  Правильно відповівши на усі запитання по горизонталі прочитаєте назву предмета, що передавався у спадок і дозволив Софійці виправити помилки минулих поколінь.
Домашнє завдання: прочитати розділи 21-35, виписати цитати для характеристики образів Софійки, Вадима та Сашка.


Тема. Характеристика образів дітей та дорослих, аналіз їхніх вчинків. Роль  у творі художніх засобів. Робота над змістом 20 – 35 розділів
Мета: допомогти учням  усвідомити зміст повісті, розвивати вміння виразно
            і вдумливо  читати  прозовий твір , переказувати його частини
            відповідно до поставленого завдання, удосконалювати навички
            характеристики образу  головного героя, спонукати учнів виховувати
            в собі сміливість, кмітливість, наполегливість у досягненні
            поставленої мети, відповідальність за свої вчинки; прищеплювати
            любов і повагу  до всіх членів родини, виховувати  почуття
            відповідальності  за свою долю та життя близьких людей.
Тип уроку: урок формування  і вдосконалення  вмінь і навичок
Обладнання: підручник, текст твору, ілюстрації.
Методи,  прийоми і форми роботи:  прийом  «Створи настрій», слово
             вчителя, виразне читання, бесіда, мовчазне читання,  тестова
             перевірка знань, «Ґронування».
                                          Я ще не знаю, яка на запах Чеснота,
                                          Я ще не знаю, яка на смак Підлість,
                                          Якого кольору Заздрість, якого виміру Смуток,
                                          Яка солона Туга, яка незглибима  Любов,
                                          Яка синьоока  щирість, яка мерехтлива Підступність,
                                          Я ще все розкладу по полицях.
                                                                                                          Іван Драч

Перебіг уроку
І. Забезпечення  емоційної готовності до уроку. Прийом  «Створи настрій» Пригадайте ваші зустрічі з бабусею і дідусем. Що ви робили разом, про що  розмовляли?  Чи сумуєте ви за рідними? Що ви відчуваєте, коли доводиться знову зустрічатися з ними?
Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Проблемне запитання.
- Чому повісті  М. Павленко  з однаковим захопленням читають і діти, й дорослі читачі?
3. Гра  «Знайди пару».
Утворіть  логічні пари, поєднавши  художні засоби  з їх прикладами.
    Дрібнесенька хатина                                                              Гіпербола
    Вже ці дієти  замучили!                                                         Порівняння
    До чого гарна, мов намальована!                                          Епітет
    В нашому селі кожна друга молодиця - відьма                   Інверсія  
   Заковтнув  сом наживку                                                          Метафора
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.
1. Робота з епіграфом.
Поясніть зміст епіграфа до уроку.
2. Вступне слово учителя.
«Яблуко від яблуні недалеко падає»,   «Яка хата, такий тин,  який батько,   такий  син», «Який тин, така і хата, така дочка, яка мати» - такі прислів’я часто згадують українці, якщо треба пояснити  суть негативних проявів у членів однієї родини. Схильність до недобрих дій ніби запрограмовано передається від одного покоління до іншого і в Кулаківських, і в Міщенків. Навіть зміна прізвища (Міщенко на Білий) нічого не переінакшила в характері  Мішеля. Та ось семикласниця Софійка ніби кидає виклик злій долі й дає шанс пережити  уже пережите раніше ще раз, інколи навіть сама  активно втручається в хід історії – і – о диво – зміни стаються кардинальні.
- Якими були ваші припущення щодо розвитку подій у повісті? Чи підтвердилися вони?
- Хто головний герой повісті? Відповідь аргументуйте.
- Які риси характеру героїні ви б хотіли  виплекати в собі, бачити у своїх друзях?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1. Складіть інформаційне  ґроно , в якому акцентуйте увагу на позитивних рисах характеру  Софійки

                               Опирається на
                                   підтримку          Орієнтується в
долає перешкоди      друзів                              екстремальних
                                                                ситуаціях
         
йде до мети                                                                 аналізує ситуацію

виправляє чужі помилки                      захищає слабших


                                                 Софійка
2. На основі створеного колективно ґрона складіть тези до теми «Сміливі завжди мають щастя»:
-          Софійка сміливо ступає в невідомість.
-          Дівчинка відверта, непримиренна до зла та несправедливості.
-           Софійка аналізує ситуацію, вміє долати страх і діє, не звертаючи уваги на труднощі.
3. Усне словесне малювання. Перекажіть близько до тексту зміст  розділів  «Страшна випадковість» та «Відьмин ставок».
4. На  долі чиїх предків  і як  вплинули події, про які розповідається в розділі  «Франя не здається»?
5. У розділі  «Дідусева історія» проливається світло на те, як перетинаються життєві шляхи Вишень- Ягід та  Міщенків – Білих і чому  вони змінюють прізвища. Перекажіть ці історії детальніше, зачитуючи цитати з тексту.
ІV. Закріплення знань, умінь, навичок.
Робота в групах. Створення проекту  «Родинне дерево». Схематично подайте родинне дерево Софійки (сім’я Ягоди), Вадима (сім’я Кулаківських),  невідомого хлопчика та Іри Білої (родина  Міщенків – Білих).Якщо учням важко встановити родинні зв’язки, вчитель може запропонувати їм допомогу  (перелік імен чи прізвищ представників родини, як-от: Софійка, Ростик, Тетяна, Славко, Ліна, Іван, Ніна, Горпина, Павло, Клава, Корній – Ягоди (Вишні). Іра, Валентин, Вусань, Мішель, Данило – Міщенки (Білі) . Вадим, Толик, Іван, Катерина, і Васюня, Олена, Єлизавета Львівна, Яків, Франя, Фрол, Гордій – Кулаківські.
 То що ж можна сказати про Софійчину родину? Яка  атмосфера в ній панує? Відповідь побудуйте  у формі роздуму про роль родини в житті кожного з  нас.
      Софійка – слухняна, працьовита ,  допитлива дівчинка,  має добре серце. Одного разу з нею трапляється дивовижна пригода.І відбувалося це все за допомогою старовинної шафи та коралів, що передавалися в родині від матері до дочки.  Ці коралі допомагають Софійці удосконалювати людей, виправляти чужі помилки і зняти родове прокляття з однокласника Вадима та всієї його сімї.
  Робота в групах. Створення проекту «Родинне дерево». Схематично подайте родинне дерево Софійки. Стисло розкажіть про кожного члена її сімї.
  Підсумкові запитання.
- Яка атмосфера панувала в Софійчиній родині? Відповідаючи, цитуйте твір.
- Яку роль в житті членів родини відіграли коралі?
  Колективне складання плану-характеристики образу головної героїні повісті Софійки.
  1. Софійка – семикласниця, моя ровесниця.
  2. Портрет дівчинки.
  3. Риси характеру Софійки:
а) доброта;
б) допитливість;
в) любов до всього, що її оточує;
г) увічливість;
ґ) щирість;
д) співчутливе ставлення до страждання інших;
е) чуйність;
є) здатність до фантазування.
  4. Моє ставлення до Софійки.
V. Підсумок уроку. Виконання тестових завдань за розділами 21-35.
1. Побачивши дім Мішелевих родичів, Юзя…
   А була захоплена                                         В сприйняла як належне все
   Б була розчарована                                      Г кинулася обціловувати телятко
2. Біля Відьминого озера Сніжана й Софійка познайомилися з…
   А художником-мариністом                         В художником-пейзажистом
   Б художником-портретистом                      Г художником Пустельником
3. Франя запланувала вийти заміж за Корнія, бо він…
   А заможний                                                   В любить її
   Б красень                                                        Г щоб відімстити батькові
4. Як Павлові й Горпині удалося повернути відібрану Мальву?
   А її добровільно віддав Будьонний             В її осідлала Ніна
   Б Павло випрохав її                                       Г Мальва втекла додому
5. Що зробила із Мальвою її власниця Юзя?
   А віддала на фронт                                        В подарувала графові
   Б подарувала Мішелеві                                 Г подарувала Будьонному
6. У ніч напередодні повного місяця Софійка з Сашком забралися в квартиру з привидами…
   А через балкон                                                В злякалися і не йшли зовсім
   Б відчинили двері запасним ключем            Г по драбині через кватирку
7. На Покрову Яків Кулаківський пішов у гості, а дружині й синові наказав раніше лягати спати через…
   А скупість                                                        В від безвиході
   Б щоб відпочили                                             Г шкодував їх
8. Як помер Гордій Кулаківський?
   А від старості                                                   В покінчив життя самогубством
   Б довго хворів                                                  Г його вбив мішок з кукурудзою
9. Чому тітоньку Софійки назвали Сніжаною?
   А в той день випав сніг                                   В таке імя дала сусідка
   Б так подобалося дідусеві                               Г імя гарно поєднувалося з
                                                                                  прізвищем
10. Що бабуся розповіла про долю Маківки та Буйного?
   А вони втекли                                                   В їх забрали до колгоспу
   Б їх продали                                                      Г вона нічого не знала про них
11. Проблеми в Софійки, коли дівчинка пробиралася у квартиру з привидами, виникли через те, що вона…
   А була помічена бабою Валею                        В її покликала мама
   Б її покликав братик                                         Г вона не пролазила у кватирку
12. Після перебування в сусідській квартирі привидів незмінно залишалася…
   А блакитна стрічка                                             В червона стрічка
   Б рожева стрічка                                                 Г зелена стрічка

  Правильні відповіді: 1Б; 2Г; 3А; 4В; 5Б; 6Г; 7А; 8Г; 9А; 10В; 11Г; 12А.

Розгадайте кросворд





C
Н
І
Ж
А
Н
А

С
А
Ш
К
О











Ф
Р
А
Н
Я







І
В
А
Н



Г
О
Р
Д
І
Й







Т
О
Л
И
К







О
Л
Е
Н
А







1. Імя тітки головної героїні.
2. Вірний друг дівчинки.
3. Дочка того, через кого впало прокляття на рід Кулаківських.
4. Як звали чоловіка, що відібрав обманом документи у своїх земляків.
5. Ім’я дідуся Вадима.
6. Ім’я матері Катрі та Івана.
Домашнє завдання. Підготувати характеристику головної героїні повісті за планом, опрацювати розділи 36-50.

Тема. Символічне значення образів старовинної шафи та чарівних коралів. Роль у творі художніх засобів

Мета: допомогти  учням  глибше  усвідомити  ідейно –художній  зміст
            прочитаного  твору; розвивати навички самостійної  роботи з книгою,
            уміння проводити спостереження  над художнім текстом,
            висловлювати власну думку  з приводу прочитаного.   
Теорія літератури: символ.
Обладнання: підручник, портрет письменниці, текст повісті.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
                                 Перебіг уроку
                                                Найголовнішого очима не побачиш.
                                                 Найглибше бачить тільки серце.
                                                                      А. де  Сент-Екзюпері

                                               Немає якоїсь  спеціальної науки  життя,  є  наука –
                                                виховувати  в собі  людину.
                                                                    В. Сухомлинський
І. Мотивація  навчальної діяльності  школярів. Оголошення теми й мети уроку.
1. Робота з епіграфом. Поясніть зміст епіграфа до уроку.
2. Вступне слово вчителя.
Семикласниця  Софійка  з повісті  М. Павленко  «Русалонька із 7-В…» захоплена красенем-однолітком Вадимом  Кулаківським. Він видається їй найкращим. Дівчинка знає про його вади, але не перестає мріяти про те, щоб він сидів за партою поруч із нею, щоб проводжав додому після уроків…Навіть після того, коли Вадим украв  у дівчинки сімейну реліквію – коралі – Софійка знаходить оправдання його діям і намагається допомогти Вадимові: знімає родове прокляття  з родини за злочин, зроблений його предком аж у сьомому поколінні. Поруч із Софійкою є ще один хлопчик – закоханий у неї Сашко. Перед дівчинкою постає непростий вибір: красень Вадим чи нічим не примітний, але надійний Сашко? Про те, хто буде поруч із Софійкою, ми дізнаємося  з останнього розділу  повісті.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Інтерактивна вправа « Дружня порада».
Дайте  товаришеві дружню пораду   від імені головної героїні повісті Софійки., наприклад:
  1. Допомагай  ближньому своєму.
  2. Надійся на дружню підтримку.
  3. Памятай, що по одежі тільки зустрічають, а по розуму проводжають.
  4. Цінуй друзів і тих, хто  до тебе доброзичливо  ставиться.

ІІІ. Формування  вмінь і навичок.
1.Обмін враженнями щодо прочитаного. Евристична бесіда.
- Що не сподобалося вам у 36 – 38 розділах?
- Що вразило вас  у розділі 38  («Пророкування старця»)?
- Про що із такого недалекого минулого  ваших предків ви прочитали  із розділу 40? Хто такий Сталін?
- Як складаються стосунки Сашка і Софійки, описані у розділах 41-44? Що із минулого своїх предків та предків однокласників вразило Софійку?
- Історія дідуся Толика вас вразила? Чому?
- Розповідь про Катерину, описана у 48 розділі, – історія поки що щасливого кохання. Перекажіть її.
- З ким Софійка познайомилася в Києві і чому «такий тісний світ»?
2. Складання анкети «Характеристика улюбленого героя твору».
Імя
Софійка
Вік
12-13 років
Батьки
Славко і Таня
Учинки, дії
Цікавиться усім довкола, допомагає батькам, переймається долею інших людей, навіть якщо вони жили декілька століть тому
Характер
Добрий, співчутливий
3. Робота зі словником літературознавчих термінів
Символ – це умовний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища .Певний образ стає символом, якщо він часто повторюється для означення того самого явища.
-          Чи можемо ми назвати образ старовинних коралів символічним?
-          Чому Сніжана  відмовилася вийти заміж за Валентина?
-          Чому Клава  ніколи не одягала коралі?
-          Що символізує старовинна шафа? Чому тато хотів відреставрувати її? Чим стала шафа для Софійки?
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок. Виконання тестових завдань.
1. Після того, як Яків Кулаківський пішов у гості, його дружина й син відразу…
А полягали спати                                               В обговорювали плани на завтра
Б приготували їсти й повечеряли                     Г теж пішли в гості
2. Чому Клава ніколи не одягала намисто?
А прагнула доброї долі своїм дітям                 В хотіла собі нової долі
Б не мала приводу                                              Г загубила намисто
3. Хто подарував Клаві намисто?
А Корній                                                              В Кулаківський
Б мати                                                                   Г сліпий старець
4. Хто підказав Олені, як врятувати Катерину?
А Васюня                                                              В сліпий старець
Б Іван                                                                     Г дід Гордій
5. Намагаючись «нейтралізувати» бабу Валю, діти…
А врятували їй життя                                           В відібрали Фантика
Б зачинили в чужій квартирі                               Г повідомили батькам
6. За чиє здоровя пригощали обідом Василь і Олена вишнопільців і ярмарчан?
А за Василеве                                                        В за Оленине
Б за Іванове                                                            Г за Катеринене
7. Мішель Міщенко змінив прізвище на…
А Міщенков                                                           В Ягода
Б Білий                                                                    Г Вишня
8. Як називалася картина, яку Пустельник ховав у кутку?
А «Чарівна зустріч»                                               В «Перша зустріч із Нею»
Б «Сніжана»                                                            Г «Лісова красуня»
9. Яке слово так злякало Софійку, коли вона мандрувала услід за Кулаківськими – Оленою, Іванком і Катериною, – що йшли на базар?
А «Війна»                                                                В «Наша Катеринка так
                                                                                      вилюдніла»
Б «Води»                                                                  Г «Прокляття»
10. Що пообіцяв Толик зробити із бабиною хатою?
А відремонтувати її                                                В поселитися сам
Б продати                                                                 Г подарувати Катерині
11. Кому Олена нарешті дозволила зайти до погреба?
А Софійці                                                                В Толику
Б нікому                                                                   Г покупцеві
12. Хто переховувався у погребі? Про кого розповідалося у статті «Сорок років у підземеллі»?
А Катря                                                                     В Мішель
Б Іван                                                                         Г Василь

Відповіді: 1Б; 2А; 3Г; 4В; 5А; 6Г; 7Б; 8В; 9А; 10Б; 11В; 12Г

  Творча робота. Складіть сенкан «Намисто», наприклад:
Намисто
Червоне, старовинне
Вабить, чарує, захоплює
Передається від матері до доньки
Фортуна(доля, талант)
V. Домашнє завдання. Опрацювати розділи 51-60, скласти таблицю «Художні засоби у повісті».
VІ. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
-          Сьогодні на уроці я зрозумів(-ла), що…
-          Мені було цікаво…
-          Я не досяг(-ла) поставлених цілей, бо…

Тема. Роздуми про сенс людського життя, моральний вибір кожного. Добро і зло в повісті, у сучасному світі та в людині
Мета: допомогти учням усвідомити ідеї твору та особливості їх художнього
            втілення, розвивати навички виразного читання та переказування,
            виділення ключових епізодів та деталей, уміння висловлювати власні
            думки з приводу прочитаного, оцінювати життєві явища.

Очікувані результати: учні знають зміст прочитаних розділів, аналізують
             повість, висловлюють власні думки про загальнолюдські цінності.
Обладнання: підручник, портрет письменниці, ілюстрації до твору.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Перебіг уроку
                                             Відгукуйтеся участю своєю
                                                       На крик зазивний і безмовне SOS
                                                   Людини, птаха, навіть деревця,
                        Робіть добро. –
                                         Не ждіть від цього слави,
                                                                 Не ждіть багатства, знань чи похвали, –
                     Робіть добро!
                                                                                                   В. Крищенко
І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
1. Робота з епіграфом.
  Поясніть зміст епіграфа до уроку.
2. Вступне слово вчителя.
  Діти, мабуть, від народження мають потяг до випробувань, експериментів, до здійснення споконвічної мрії людини переміщатися у просторі і в часі. Багато хто з дорослих теж вірить у це, але вголос не зізнається. А більшість не вірить, що людині до снаги побувати у минулому, а тим більше – заглянути в майбутнє. Тому вони й не можуть здійснювати фантастичні подорожі. А Софійка вміла фантазувати і вірила у те, що чудеса бувають на світі. Часто від фантазії до реальності – всього один крок. Чим закінчаться подорожі дівчинки у часі і просторі, ми дізнаємося сьогодні на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання. Переказ найяскравіших епізодів з останніх десяти розділів повісті.
2. Цитатний диктант. Хто з героїв повісті каже:
- «Немає коралів – не буде й весілля» (Сніжана).
- «Чотири пятдесят? Фігня! Для мене гроші – не проблема, ще й трошки «лівих» учора перепало» (Вадим).
- «О, моя тітка хоче саме таких(коралів). І що в них гарного? Коли справді надумає, то яку ціну казати?» (Сашко).
- «Он ми якої! Так, украв. Сорі, сорі, сорі! А тягне мене! Щось наче вело за тобою…» (Вадим).
- «Ще з часів польського короля моїм предкам – козакам, котрі розбитніші, вислужились, - жалувано! Ось і документи! Тут – усіхні! Пропадуть хіба разом зі мною!» (Міщенко).
- «Хто не хто, а це дівчатко і є моя прабабця Клава, тобі прапрапра! Сумна, бо не таланило їй. Це вона ті коралі десь узяла, ось тільки не вбирала ніколи» (бабуся Ліна).
- «Згубила моя мати невинну душу, стратила й хлопця» (бабуся з Відьминого озера).
- «Не могла(прийти до ворожки). Хоронила брата, застрелився ненароком – пояснила» (Франя).
- «Сьогодні по обіді Клава до ставка прийде шмаття полоскати. Налякай! Переляк на воді – найтяжчий. Від нього ніхто не відволодає» (Ворожка).
- «Як давно тебе не бачив! Щодня якогось букета приберігаю, а тебе немає» (Сашко).
- «Хотів (переписати прізвище), а нащо? Тільки дочками Бог нагородив. Рано чи пізно заміж повискакують, навіть Ягід не стане» (дідусь Іван).
- «Мама до погреба нікого не допускає! Дуже боїться, аби на крутих східцях не розбилися. Це відколи тато на війні загинув, у неї такий переляк» (Катерина Семенові).
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1. Виразне читання окремих епізодів з розділів 51,52,56.
2. Коментування подій, відображених у розділах  56,58.
3. Якою мірою Софійка причетна до змін у родині Кулаківських?
4. Які проблеми порушує Марина Павленко в повісті?(вправа «Мозковий штурм»):
- родинне виховання;
- любов і приятелювання;
- материнська любов;
- добро і зло;
- щастя людини.
5. Складання асоціативного куща.
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок. Виконання тестових завдань за розділами 51-60.
  1. З ким познайомилася Софійка  в колишньому  палаці  Юзефи?
   А з Юзефою                                        В з Іркою Завадчук
   Б з Іриною Білик                                 Г з Валентином
2  Назвіть прізвище Сергія.
   А Кавун                                                В Половинчик
   Б Білий                                                  Г Вишнопіль
3. Яке дерево у власному дворі радила зрізати Семенова бабуся?
   А вербу                                                 В дуб
   Б акацію                                                Г шовковицю
4. Що з Семенових подарунків утішило Катрю найбільше
   А ситець                                                В тепла хустина
   Б блакитна стрічка                               Г цукерки
5. Софійка збагнула, що причини дивовижного шуму в сусідській квартирі – в тому, що дім збудований на місці…
   А де вдарила блискавка                       В на перехресті доріг
   Б де було озеро                                     Г де був панський сад
6. Що подумала Софійка, коли дізналася, в якому місці збудовано її будинок?
   А краще переїхати з цього дому          В розповісти мамі
   Б повернутися у світлину і заради-      Г розказати Вадимові
       ти біді
7. Хто виколов очі на фотографії Гордієві Кулаківському?
   А Катерина                                              В Олена
   Б Толик                                                    Г Семен
8. Кого Софійка попросила допомогти і взяла з собою в минулий час?
   А Сашка                                                   В Сніжану
   Б Вадима                                                  Г маму
9. Що зробили з шовковицею Софійка і Сашко?
   А підпиляли                                             В обкопали
   Б обгородили                                            Г назбирали ягід
10. Софійка і Сашко порадили Семеновим родичам…
   А зрізати шовковицю                              В сховатися в підвалі
   Б нічого не робити                                   Г заховатися в сусідів
11. Кого побачили біля воріт, повернувшись із подорожі в часі, Софійка і Сашко?
   А бабу Валю                                              В Катерину
   Б Вадима                                                    Г сліпого старця
12. Хто виявився власником ресторанчику «Русалонька», в якому Софійка побувала в майбутньому?
   А Сніжана                                                   В Ірка Завадчук
   Б Вадим                                                       Г Сашко

  Відповіді: 1Б; 2А; 3Г; 4Б; 5А; 6Б; 7В; 8А; 9А; 10В; 11Г; 12Г.

2. Розгадування кросвордів




В
А
С
Ю
Н
Я


Ф
Р
А
Н
Я




Г
О
Р
Д
І
Й




Т
О
Л
И
К




В
І
Д
Ь
М
И
Н



По горизонталі:
  1. Ім’я внука героя, який вміло підробив ключі і діставав харчі з комори в батьківській хаті.
  2. Жінка, яка «приворожила» свого чоловіка.
  3. Чоловік, через дії якого рід був проклятий.
  4. Імя героя, який «забув» про дружину і внука, але потім повернувся.
  5. Як називався ставок, де Франя налякала Клаву, щоб завоювати Корнія.
Р
У
С
А
Л
О
Н
Ь
К
А
П
Р
А
Ц
Я





В
И
Ш
Н
Я







К
О
Р
А
Л
І



Б
О
М
Ж





По горизонталі:
  1. Так Сашко назве в майбутньому власний ресторан.
  2. Те, що допомогло Сашкові створити себе як людину.
  3. Таким було прізвище предків Софійки.
  4. Чарівна річ, яку колишній сусід допоміг знайти і повернути Софійці.
  5. Так глузливо називав Вадим друга і сусіда Софійки.
V. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання.
  Написати фанфік до повісті «Русалонька із 7-В…»
VІ. Підсумок уроку.
Експрес-анкетування «Я люблю книги про своїх ровесників тому, що…»



13 коментарів:

  1. Дякую за професійність, творчість!

    ВідповістиВидалити
  2. Відповіді
    1. Автор видалив цей коментар.

      Видалити
    2. а ти свої не придумаєш?

      Видалити
    3. 😈😈😈😈😈😈😈😈😈🤒🤒😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠

      Видалити
  3. Дякую за вашу роботу! Особливо за те, що це цикл уроків!)))

    ВідповістиВидалити
  4. Дякую за професійно підготовлені конспекти. Зичу нових творчих доробок!

    ВідповістиВидалити
  5. Привіт друзі, я тут, щоб розповісти вам все, як я відвоювати свого чоловіка після довгої розлуки. Я не міг завагітніти після шести років шлюбу, так що я був вигнаний з будинку моїм чоловіком і його сім'єю, коли я мав на увазі старого мого друга, який направляв мене до цієї великої людини, яка допомогла мені відновити мій розбитий будинок. його дійсно річ радості та є так так щаслива зараз з моїм чоловіком та нашою маленькою принцесою Mandera. Все завдяки цьому прекрасному доку. ось його контакт у випадку, якщо вам потрібна будь-яка допомога від нього. email: okosunhomeofsolution@gmail.com або whatsapp через +2348026905065

    ВідповістиВидалити
  6. Здравствуйте

    Чи є у вас якісь фінансові проблеми? Вам потрібна позика, щоб очистити свої борги? Ви збираєтеся збільшити свої фінанси? Ви підприємець, який хоче розширити свою компанію. Ми радимо вам зв’язатись із справжнім героєм, довірчим та ефективним кредитоспроможним бізнесом для свого кредиту. Мене визнають як особи, так і уряд за нашу велику ефективність.


    Послуги включають:
    * Особисті позики (безпечні та забезпечені)
    * Кредити для бізнесу (безпечні та забезпечені)
    * Домогосподарство
    * Кредити винахідника
    * Автокредитування
    тощо.

    Електронна пошта: accessloanfirm2030@gmail.com

    WhatsApp: +79265038734


    Ми сертифіковані,
    надійний, надійний, ефективний, швидкий та динамічний.

    З повагою
    Містер Скотт
    Надішліть нам електронну пошту за адресою: accessloanfirm2030@gmail.com

    3% доступних і гарантованих позик

    ВідповістиВидалити
  7. 😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹👹🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕

    ВідповістиВидалити
  8. Життя зі мною було нелегким після того, як мій шлюб розпався, коли мій чоловік вирішив розлучитися, але я дякую Богу за те, що він використав Д-ра Вейла, який схожий на Бога на Землі, щоб відновити мій розірваний шлюб за допомогою його потужного заклинання. Я страждав від депресії протягом 6 місяців, але сьогодні я дуже щасливий, що познайомився з Д-ром ВОЄЛОМ, оскільки його заклинання дійсно змусили мене повірити, що заклинання дійсно є і вони діють. Я зневажала всі інструкції, які дав мені Д-Р WALE, тому що він пообіцяв мені, що зробить мене щасливою і гордою, і насправді все це сталося, і мій чоловік повернувся до мене, стоячи на колінах, благаючи мене про прощення за кілька днів після того, як я зв'язався з ним, і тепер ми знову пов'язані на все життя. Я можу сміливо сказати всім, що заклинання DR WALE дійсно найкращі та найпотужніші. Я вічно вдячний йому до кінця часів. Отже, ви можете зв’язатися з ним по електронній пошті через: WhatsApp/Viber: +2347054019402 або електронну пошту: drwalespellhome@gmail.com

    ВідповістиВидалити