вівторок, 6 травня 2014 р.

Уроки української літератури



Урок української літератури у 5 класі
Тема . Т. Шевченко – співець рідного краю.
Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Т. Г. Шевченка, пригадати відомості про Україну часів Шевченка, познайомити дітей з пейзажною лірикою поета ( «Садок вишневий коло хати»),виховувати почуття прекрасного.
Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка, виставка книг,  присвячених Шевченку, презентація.
  Хід уроку
Діти, на  наш сьогоднішній урок завітала весна і в подарунок принесла вам перші весняні квіти. Але, щоб вона у нас залишилася і не поступалася зимі, ми повинні виконати її завдання.(Дівчинка – весна роздає квіточки, на яких написані завдання.)
-         Яке завдання дала весна першому ряду?
(Яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок?)
-         Яке завдання дала весна другому ряду?
( Якими ми повинні бути на уроці?)
-         Яке завдання дала весна третьому ряду?
(З яким настроєм ми маємо працювати на уроці?)
                         Благословенна най буде година
                         І тая хата, і село,
                         що Україні принесло
                        З великих найбільшого сина.
                   Б. Лепкий
- Діти, про кого написані ці слова?
А зараз ми з вами зіграємо гру «Мікрофон».
- Які вірші Шевченка ви знаєте?
А тепер подивіться на написані назви віршів і скажіть, які твори належать
Т. Г. Шевченка? (« По діброві вітер виє», «Світає»,  «Зоре моя вечірняя».)
- Що об’єднує ці твори?
- Що таке пейзаж?
 Отже, ці вірші відносяться до пейзажної лірики.
Ви прочитали твори, в яких описана краса рідного краю. А як ви розумієте слова  рідний край?
Діти, цими поезіями ми і розпочинаємо знайомство з творами, що входять до тематичного блоку «Рідна Україна. Світ природи.»
-         А з чим асоціюється слово «Україна»?
-          Діти, чи ми повинні любити свою Україну?
Т.Г. Шевченко писав:
                   Свою Україну любіть.
                   Любіть її во  время люте,
                   В останню тяжкую минуту
                   За неї Господа моліть.
-         Як ви розумієте слова Шевченка?
-         Як ви думаєте, кому буде присвячений цей урок?
-         Ви бачите, як гарно змалював Шевченко красу рідного краю. Так, як Шевченко любив Україну, можна любити тільки неньку. Він своїм поетичним словом закликає  любити свій рідний край, свою чарівну українську мову, бути добрими, справедливими, чесними.
Отже, тема нашого уроку: Тарас Шевченко – співець рідного краю.
На сьогоднішньому уроці ми повинні ознайомитись із життєвим шляхом поета, з його дитинством, розглянути поезію «Садок вишневий коло хати» - перлину пейзажної лірики Шевченка.
А зараз уважно прослухайте уривок з повісті С. Васильченка «Широкий шлях»
Україна… В одному вже тільки слові і для нашого уха, і навіть для уха чужинців ціла музика смутку і жалю…
Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати. Лани золотої пшениці, медовії та молочнії ріки… Україна – це марні,обшарпані, голоднії  люди…Ідуть на панщину, чорні і німі. Ідуть, дітей ведуть…Україна – це царське та панське безмежне свавілля. Праця до сьомого поту… Світяться злидні. Україна – розкішний вінок з рути  і барвінку,що над ним  світять заплакані зорі…
-         Якою ж була Україна за часів кріпацтва?
-          Діти, а де народився Т. Шевченко?
А зараз ми прослухаємо вірш про найкращий куточок на землі Тараса.
         Розпашіли в Моринцях калини,
         Спалиш очі – тільки подивись -
Перед ними стану на коліна,
 Тут Тарас Шевченко народивсь.
                   Вогневіють вулиці осінні,
Стільки тут багать біля воріт.
Моринці зіскучились за сином.
Кетяги дарують дітворі.
         Ще сюди приїду неодмінно,
Ці калини, справді, диво з див.
Перед ними стану на коліна –
Тут Тарас Шевченко народивсь.
-         У якій сімї народився Тарас Шевченко?
Сценка.
Хлопчик. Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
Мати. Так, синочку, правда.
Хлопчик. А чому так багато зірок на небі?
Мати. Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне,зірочка падає. Бачив?
Хлопчик. Бачив, матусю, бачив. Матусю, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
Мати. Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь – ледь тліє. А коли людина добра, любить людей,робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно і світло.
Хлопчик. Матусю. Я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічка світила яскраво.
 Мати. Старайся , мій хлопчику.
Дуже захоплювали хлопчика оповідання діда Івана  про героїчне минуле, про Коліївщину.
 Образи її ватажків глибоко врізались у дитячу память.
З малих літ у Тараса виявився  гострий,допитливий розум. Так, наслухавшись народних повірїв про залізні стовпи, які нібито підпирають небо, він ходив їх шукати, хотів на них подивитися.
Сценка.
Доля. Я – Доля Тараса.
Росте дитя, мов квітка на стерні,
Присушить сонце, вимочить негода.
Або якась пригода застане
В придорожнім буряні,
Чи кине на вербовому коні
Уповерх зеленого города -
Та вистрибом, аби найменша шкода
Не сталась в гарбузовім гудині…
Зима і літо, холод і тепло
Росте дитя, стежки свої верстає,
Переростає і добро і зло,
Малі свої літа переростає,
 Здаватись може – як билина в полі,
Але щодня під пильним оком долі.
Запорожець. Це він іде до тих стовпів,
 що небо підпирають?
Там обрій смерком закипів…
Ще пропаде серед степів.
Цікаво, де його село?
Хоча б додому шлях знайшло.
Доля. І уяви – бреде уже півдня,
Півдня звабливий обрій доганя.
Запорожець. Ти ж гляди, пильнуй, не зобижай
Малого для потіхи.
Круто боронуй, та кривдами душі не поруйнуй.
Доля. На те і доля.
(Перегляд презентації про життя Т Г. Шевченка)
Коли Тарасові було 9 років, померла його мати.
         …матір добрую мою ще молодую у могилу
Нужда та праця положила.
Залишившись з малими дітьми, батько одружився з удовою,яка мала своїх трьох дітей, і життя в сімї стало ще тяжчим. В 11 років залишився Тарас круглим  сиротою…
                   …батько,плачучи, з дітьми ( А ми малі були і голі)
Не витерпів лихої долі,
                   Умер на панщині.
Після батькової смерті почалося поневіряння хлопця по чужих людях.
Побувши короткий час пастухом у дядька Павла, пішов тарас до дячка Бугорського за «школярика – попихача»,  тобто наймита.
Тут він рубав дрова, носив воду школярам, а пізніше став ходити читати псалтир над покійниками,
Довго терпів Тарас знущання дячка, аби тільки вчитися, та все – таки не витримав і утік від нього. Пристрасно бажаючи навчитися малювати, малий Шевченко знову шукає вчителів.( Розповідь про перебування Шевченка у Петербурзі, викуп з кріпацтва, навчання в Академії мистецтв,арешт поета, перебування в казематі.)
Тут, у казематі, Шевченко написав ряд віршів,які так і назвав «У казематі».
І серед них – «Садок вишневий коло хати», який по праву вважається шедевром світової  пейзажної лірики.
Виразне читання поезії вчителем.
-         Яка пора року тут  описана? Підтвердіть свою думку посиланням на текст.
-         Словникова робота
Як ви можете пояснити такі слова:
плугатарі, співають ідучи, вечірня зіронька.
Читання учнями поезії.
-         Назвіть предмети, зображені у вірші, які ви сприймаєте зором, а які відчуваєте слухом.
-         Зі скількох строф складається вірш?
-         Про що розповідається у першій строфі?
-         Про що розповідається у другій строфі?
-         Прочитайте третю  строфу. Про що розповідається у третій строфі?
-         Як відтворюється у вірші весняний сільський вечір в Україні?
-         Як ви розумієте вислови «вечірня зіронька встає», «мати хоче научати»?
-         Знайдіть у вірші пестливі слова.
-         Звідки повертаються дівчата?
-         Де вечеряє сімя?
-         Які художні засоби є у цій поезії? Випишіть їх.
-         Якою постає Україна у мріях поета за мурами каземату?
-         Які почуття викликав у вас цей вірш?
-         Які малюнки ви б створили до кожної строфи?
-         Які фарби використали б , щоб змалювати вишневий садок? Людей? Хату?
Виразне читання вірша учнями.
Підсумок уроку.
-         Про кого ми говорили на уроці?
-         Подивіться, будь ласка, на дерево життя. Про що вам говорять ці дати?
Гра «Прес»
1.Чи важким було дитинство Шевченка?
2.Чи був Шевченко художником?
3.Чи важко було Шевченкові на засланні?
- Як люди вшановують пам'ять про Шевченка?
- Які ви знаєте вірші про Шевченка?
Минають місяці, роки. Більше, як століття минуло з тих пір,коли на нашій землі жив і творив Шевченко. Але не минає людських дум слово геніального сина українського народу.
                            Пройшли літа, міняється буття.
Та славі Кобзаря кінця немає,
Безсмертний той, хто все своє життя
                            За волю людства голос піднімає.
Олесь Гончар, звертаючись до дітей, писав:»Юні друзі, дорожіть Шевченком!»
Я хочу, щоб на вашому шляху завжди була Тарасова пристрасть,
Тарасова мудрість, мужність,
Тарасове невмируще слово.
Памятаймо, діти: поезія Т. Шевченка давно стала нетлінною часткою духовного буття українського народу. Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть, з чого черпають сили.
Минають віки, але слово Шевченка живе і  вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, вивчаймо його заповіти.
Ось і закінчився наш урок.
-         Чи цікавим він був для вас?
Домашнє завдання. Вивчити поезію «Садок вишневий коло хати» напам’ять.

Немає коментарів:

Дописати коментар